Biało- niebieskie życie
PustaMiska - akcja charytatywna
Liza czeka na pomoc!

koty adopcje
Blog > Komentarze do wpisu

Kim są Alandczycy

Alandczycy (lub z angielska Alanderzy) to mieszkańcy Wysp Alandzkich (Åland), archipelagu leżącego w granicach Finlandii. Jest to jednak odpowiedź niezupełna i niewyczerpująca.

Wyspy są dziwnym unikalnym tworem społeczno - politycznym, który w sensie prawnym jest jednym z regionów Finlandii, zachowuje jednak znaczną autonomię wewnętrzną. Głowa państwa ma co prawda możliwość zawetowania uchwalonych przez parlament alandzki praw, ale tylko w dwóch wypadkach: kiedy prawa te zagrażałyby bezpieczeństwu wewnętrznemu i zewnętrznemu całego państwa lub gdy parlament alandzki przekroczy swoje uprawnienia. Region nie może też prowadzić własnej polityki zagranicznej (choć należą do Rady Nordyckiej jako samodzielny region), zaś terytorium jest strefą zdemilitaryzowaną. Oznacza to, że na terenie Wysp nie mogą znajdować się żadne budynki wojskowe i koszary, ani nie mogą tam stacjonować wojska. Wyspy cieszą się autonomią, jakiej nie ma żaden inny fiński region, ale przy podziale subsydiów z państwowej kasy również są traktowane w specjalny sposób, co naturalnie stwarza pole do nadużyć, ale również jest świetną pożywką dla wszelkich nacjonalistycznych środowisk.

Wyjątkowość tego terenu, poza smaczkami prawno - politycznymi, wyraża się także w kwestii społecznej. Otóż, badania socjologiczne (np. Bogdana State'a, klik!) wskazują, że wśród mieszkańców Wysp istnieje - oprócz identyfikacji finlandzkiej i szwedzkiej- także identyfikacja alandzka. Mówiąc inaczej, spora część Alandczyków bardziej czuje się Alandczykami, niż np. Finami. Jest to dość zaskakujące, zważywszy na to, że jedynym oficjalnym językiem Wysp jest szwedzki (notabene, sami Szwedzi nigdy tak naprawdę do końca nie zrezygnowali ze swych roszczeń do tego regionu). Język jest jednym z najsilniejszych czynników wpływających na identyfikację z daną grupą etniczną i poczucie tożsamości. Jeszcze ciekawsze wydaje się to, że Alandczycy nie identyfikują się też z Finoszwedami, chodź w sensie historycznym do nich należą.

Wyspiarze żyją więc w schizofrenicznej rzeczywistości- są obywatelami Finlandii, ale mówią językiem mniejszości (większość nie zna fińskiego), oglądają telewizję szwedzką, a czują się Alandczykami, kimś zupełnie odmiennym od Szwedów, Finów i Finoszwedów.

Krótki, acz dobry artykuł na temat Wysp znajdziecie tutaj (po angielsku). Osobiście uwielbiam grę językową w tytule.

Whatever, Wyspy są naprawdę urokliwym miejscem - sami zobaczcie:

zdjęcia poniżej są autorstwa pntphoto (zobaczcie cały set)

Mariehamn by pntphoto

Mariehamn by pntphoto

Aland by pntphoto

 

Flaga Wysp (by Milja)

Aland's flag by Milja

 

ufff... ależ wysmarowałam długi wpis (jak dotąd słowotok nie był dla mnie charakterystyczny - chyba się starzeję).

piątek, 27 sierpnia 2010, bury.kocurek

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: